Roczny urlop macierzyński cz. 1

Zagadnienie rocznego urlopu macierzyńskiego omówię m w dwóch częściach: cz. 1 – o urlopie macierzyńskim, cz. 2 – o urlopie rodzicielskim.

Poniżej to, co musisz wiedzieć o urlopie macierzyńskim:

Rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego: urlop macierzyński rozpoczyna się z mocy prawa wraz z dniem porodu. Rozpoczęcie urlopu następuje automatycznie. W praktyce jednak najczęściej pracownica składa wniosek o udzielenie urlopu.

U pracodawców zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych pracownica z reguły składa wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego (ewentualnie rocznego urlopu macierzyńskiego o czym poniżej) załączając odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (jest on wymagany przez ZUS do wypłaty zasiłku macierzyńskiego).

Urlop macierzyński przed porodem: wyjątkowo, pracownica może wykorzystać do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Do 6 tygodni dlatego, że po porodzie urlop macierzyńskim musi trwać co najmniej 14 tygodni. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem.

Roczny urlop macierzyński: przepisy prawa pracy nie znają takiego pojęcia jak roczny urlop macierzyński. W praktyce roczny urlop macierzyński oznacza łącznie dwa rodzaje urlopów: urlop macierzyński (przy urodzeniu jednego dziecka to 20 tygodni, o czym poniżej) i urlop rodzicielski (32 tygodnie). Po zsumowaniu te dwa rodzaje urlopów wynoszą około 1 roku bo 52 tygodnie

Wysokość zasiłku macierzyńskiego 60% i 100% czy 80%: Jeżeli pracownica chce skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego, czyli chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, to powinna złożyć wniosek nie później niż 21 dni po porodzie. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński za okresy wszystkich tych  urlopów przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru, a więc w wysokości „uśrednionej”. Warunkiem jest to, że pracownica nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie złoży pisemny wniosek o udzielenie po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Jeśli pracownica tego nie zrobi, wówczas zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Dalej, zasiłek macierzyński za okres do 6 tygodniu urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru a po  upływie tych okresów  zasiłek wynosi 60% podstawy wymiaru.

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi: 20 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka, 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci i dalej: 33 tygodnie – trojga dzieci, 35 tygodni – czworga dzieci i 37 tygodni – urodzenie pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego: Mama może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego dopiero po wykorzystaniu 14 tygodni tego urlopu pod warunkiem, że opieka nad dzieckiem będzie kontynuowana przez tatę bezpośrednio po terminie, w którym mama zrezygnowała z urlopu. a tata przerwie działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Jeśli tata dziecka nie zdecyduje się na podjęcie opieki nad dzieckiem albo jeśli nie jest ubezpieczony to wówczas mama nie może przerwać urlopu macierzyńskiego.

Praca na urlopie macierzyńskim: tutaj.

Przerwanie urlopu macierzyńskiego w związku z pobytem dziecka w szpitalu: w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej, pracownicy, która wykorzystała po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego może przerwać urlop macierzyński i jego pozostałą część wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. Więcej o przerwaniu urlopu macierzyńskiego przeczytasz tutaj.

Więcej o urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, zasiłkach i potrzebnych dokumentach znajdziesz tutaj.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s