Przerwanie urlopu macierzyńskiego w związku z pobytem mamy w szpitalu

W sytuacji gdy mama przebywa w szpitalu z uwagi na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki  nad dzieckiem możliwe jest przerwanie urlopu macierzyńskiego. Mówi o tym art. 180 § 10 i 11 Kodeksu pracy.

Jest to kolejny przykład dopuszczalnego przerwania urlopu macierzyńskiego.

O innym takim przypadku przerwania urlopu macierzyńskiego – ze względu na pobyt dziecka w szpitalu – pisałam tutaj.

Przerwanie urlopu macierzyńskiego z uwagi na zdrowie matki może nastąpić pod  następującymi warunkami:

1.

Mama przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.

2.

Ze względu na stan zdrowia mama nie ma możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

3.

Mama musi wykorzystać co najmniej 8 tygodniu urlopu macierzyńskiego.

4.

Tata dziecka lub członek najbliższej rodziny wyrażą zgodę, by skorzystać z pozostałej części urlopu macierzyńskiego lub podejmą się opieki nad dzieckiem i w tym celu przerwą aktywność zawodową.

Dotyczy też urlopu rodzicielskiego:

Urlop rodzicielski może być przerwany na tych samych zasadach, co opisane powyżej, dotyczące urlopu macierzyńskiego (zgodnie z art. 182(1g) Kodeksu pracy do urlopu rodzicielskiego stosuje się odpowiednio przepis art. 180 § 6-17 ).

Przepis:

Art. 180 §  10 Kodeksu pracy: Pracownica, która przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, może przerwać urlop macierzyński na okres pobytu w tym szpitalu albo zakładzie leczniczym, jeżeli:

1) część urlopu macierzyńskiego za ten okres wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko albo pracownik – inny członek najbliższej rodziny;

2) osobistą opiekę nad dzieckiem w tym okresie będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka albo ubezpieczony – inny członek najbliższej rodziny, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.

§  11.  Pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko albo pracownikowi – innemu członkowi najbliższej rodziny przysługuje, w przypadku przerwania przez ubezpieczoną – matkę dziecka pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym ubezpieczona – matka dziecka przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s