Leczenie niepłodności w aspekcie zatrudnienia. Jakie możliwości dają przepisy prawa pracy?

Nie jest odkrywcze stwierdzenie, że sytuacja w pracy kobiet, które podjęły się leczenia niepłodności nie jest łatwa. Jedyne na co mogą liczyć to L4, bo niepłodność to przecież zwykła choroba. Tymczasem leczenie niepłodności to powtarzające się nieobecności w pracy, wcześniejsze wyjścia, odpracowania, wyjścia w czasie dniówki, tłumaczenia, czasem niewygodne pytania i krzywdzące komentarze. Jak sobie z tym poradzić?

W cyklu wpisów dotyczących leczenia niepłodności staram się podpowiedzieć jakie masz możliwości, by pogodzić wizyty i cały proces leczenia z pracą na etacie. Poniżej zestawienie wszystkich rozwiązań, o których dla Ciebie napisałam.

Dodatkowo, tutaj przeczytasz jak radzić sobie z częstymi nieobecnościami w pracy od strony HR, piszę też o tym czy i jak rozmawiać z pracodawcą na temat leczenia.

1.

Indywidualny rozkład czasu pracy (art. 142 Kodeksu pracy)

W ramach tego rozwiązania możesz np. wnieść o udzielenie godzinnej (lub dłuższej) przerwy niewliczanej do czasu pracy, czy np. o ustalenie indywidualnych godzin rozpoczynania pracy czy ruchomego czasu pracy, o czym poniżej.

Tego typu rozwiązania sprawdzą się w razie potrzeby kilkugodzinnego wyjścia z pracy, tak więc mogą być przydatne jeśli odległość z pracy do lekarza jest niewielka.

Więcej o tym pisałam tutaj a tutaj znajdziesz wzór wniosku o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy na przykładzie przerwy w pracy.

2.

Elastyczne godziny rozpoczynania pracy zwane też ruchomym czasem pracy (art. 140¹ Kodeksu pracy)

Więcej o ruchomym czasie pracy pisałam tutaj a tutaj znajdziesz wzór wniosku.

Jak już wspomniałam ruchomy czas pracy może okazać się przydatny w sytuacji, gdy masz możliwość umawiania wizyt rano a potem przyjazdu do pracy.

3.

Zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych (art. 151 § 2¹ Kodeksu pracy)

W tym przypadku możesz wystąpić do pracodawcy o zwolnienie zarówno na kilka godzin jak i na całą dniówkę, którą to nieobecność później odpracujesz. Przyda się zarówno na szybką wizytę w ciągu dnia i powrót do pracy jak i na całodniowy wyjazd do kliniki poza miastem.

Więcej o tym pisałam tutaj a tutaj znajdziesz wzór wniosku.

4.

Wniosek o telepracę (art. 676 § 5 Kodeksu pracy)

Rozwiązanie to może okazać się przydatne w sytuacji, gdy leczenie jest długotrwałe i może trwać np. kilka miesięcy i wiązałoby się z koniecznością oszczędzania się czyli po prostu spędzania czasu w domu. Chodzi o świadczenie pracy w formie telepracy.

W przypadku telepracy, warunkiem jej wprowadzenia jest regularność wykonywania pracy poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Regularność ta może jednak oznaczać także wykonywanie telepracy w niektóre dni tygodnie czy w niektóre tygodnie przeplatane pracą w zakładzie pracy.

Przyda się zatem, gdy lekarz zaleca siedzenie w domu i takie zalecenia się powtarzają czyli leczenie jest długotrwałe. Wtedy, zamiast brać L4 ze względu na konieczność wyjścia z domu i dojazdy do pracy, możesz wnieść o telepracę.

Tutaj przeczytasz więcej o telepracy a tutaj znajdziesz wzór wniosku o telepracę.

Pamiętaj jednak, że cechą wspólną wszystkich opisanych rozwiązań jest zawsze wymóg udzielenia przez pracodawcę zgody. Bardziej szczegółowe zasady korzystania z nich są opisane w poszczególnych postach.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania w związku z tym wpisem zapraszam Cię do kontaktu. Pamiętaj też, że kobietom zmagającym się z leczeniem niepłodności udzielam konsultacji indywidualnych za darmo. Więcej dowiesz się tutaj.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s