Zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych

Zgodnie z przepisem art. 151 § 2¹ Kodeksu pracy: Nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.

Powyższy przepis umożliwia złożenie pracodawcy wniosku o odpracowanie wyjścia prywatnego.

Czyli, jeśli masz do załatwienia jakąś sprawę osobistą (tylko ta wiedza wystarczy pracodawcy, nic więcej) składasz stosowny wniosek na piśmie. We wniosku wskazujesz datę i godzinę wyjścia z prośbą o zgodę na ich odpracowanie w innym terminie.

Wzór wniosku do pobrania znajdziesz tutaj.

Nawet na cały dzień pracy:

Nie ma przeszkód, aby wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie takiego zwolnienia obejmującego np. 8 godzin, co stanowi cały dzień pracy.

Pamiętaj, że:

Konieczne jest uzgodnienie z pracodawcą:

Po pierwsze pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na takie wyjście prywatne.

Po drugie pracodawca prawdopodobnie wskaże Ci kiedy masz to wyjście prywatne odpracować (lub wspólnie z Tobą ustali datę takiego odpracowania).

Aby to rozwiązanie zadziałało zarówno data i godzina wyjścia prywatnego jak i odpracowania muszą być z pracodawcą uzgodnione.

Nie jest tak, że sama możesz decydować kiedy odpracujesz wyjście prywatne.

Nie możesz np. samodzielnie zdecydować, że będziesz przychodziła do pracy pół godziny wcześniej w określone dni bez wiedzy pracodawcy.

Czas odpracowania nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Wnioskowanie o odpracowanie wyjścia prywatnego ma dość „szczegółowy” charakter, bo sam wniosek ma charakter incydentalny – wskazujesz konkretne wyjście, może kilka wyjść prywatnych.

Ma jednak ten plus, że za zgodą pracodawcy możesz wyjść z pracy w dowolny dzień w dowolnym czasie. Z tego względu, w przypadku leczenia niepłodności, ma ono szansę sprawdzić się najlepiej w przypadku konieczności odbywania częstych wizyt w klinice.

Inaczej jest np. przy ruchomych godzinach pracy, kiedy pomimo pewnego zakresu swobody jesteś związana obowiązującym widełkami czasowymi w trakcie których musisz rozpocząć pracę (więcej o tym pisałam tutaj).

Dodatkowo, tutaj pisałam o indywidualnym rozkładzie czasu pracy.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s