Elastyczne godziny rozpoczynania pracy

Tym razem będzie o elastycznych godzinach rozpoczynania pracy czy inaczej mówiąc o ruchomym czasie pracy.

W przypadku leczenia niepłodności:

Jeśli starasz się o dziecko od razu zaznaczam, że podobnie jak w przy godzinnej przerwie w pracy, to nie jest rozwiązanie dla każdej z Was. Być może przyda się kobietom, które mieszkają w okolicy kliniki i mają możliwość umawiania wizyt na początek albo na koniec dnia pracy. Poniżej to, co musisz wiedzieć, by z tego rozwiązania skorzystać.

Tutaj pisałam o tym, jak radzić sobie z częstymi nieobecnościami w pracy.

W przypadku gdy wracasz do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem:

Jeśli wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim i szukasz sposobu, by lepiej dopasować czas pracy do godzin pracy opiekunki albo żłobka to ten wpis jest dla Ciebie.

Tutaj pisałam o indywidualnym rozkładzie czasu pracy i godzinnej (lub dłuższej) przerwie w czasie pracy a tutaj o zwolnieniu od pracy w celu załatwienia spraw osobistych.

Pamiętaj też, że kobietom zmagającym się z leczeniem niepłodności udzielam konsultacji indywidualnych za darmo. Więcej dowiesz się tutaj.

Najpierw przepis art. 140¹ Kodeksu pracy:

§  1.  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.

§  2.  Rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

§  3.  Wykonywanie pracy zgodnie z rozkładami czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.

§  4.  W rozkładach czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

W tym przepisie mamy kilka różnych wariantów a ich cechą wspólną jest ruchomość godzin pracy pracownika. Od razu zaznaczam, że w kontekście leczenia niepłodności najkorzystniejszy będzie wariant opisany w punkcie II.

W przypadku gdy wracasz do pracy z urlopów związanych z rodzicielstwem, w zasadzie każda opcja będzie korzystna. Sytuacja wydaje się prosta z tego względu, że z reguły znasz godziny, w jakich pracuje opiekunka lub żłobek.

I.

Elastyczność w dyspozycji pracodawcy (§ 1):

Tutaj godziny rozpoczynania pracy wyznacza pracodawca.

II.

Elastyczność w dyspozycji pracownika (§ 2):

Tutaj, w ramach granic ustalanych przez pracodawcę, większą swobodę pozostawia się pracownikowi, przy czym to rozwiązanie może mieć dwie formy:

1.

Pracownik w ramach widełek czasowych z góry deklaruje konkretne godziny pracy.

2.

Druga forma, która będzie najkorzystniejsza w przypadku leczenia niepłodności i konieczności odbywania wizyt w klinice nawet kilka razy w tygodniu: pracownik w ramach widełek czasowych samodzielnie podejmuje decyzję o rozpoczęciu pracy każdego dnia stawiając się w pracy o określonej przez siebie godzinie.

Cechy wspólne wszystkich powyższych rozwiązań:

Elastyczny czas pracy może być stosowany w różnych systemach czasu pracy: zarówno w systemie podstawowym, równoważnym czy w zadaniowym.

Pracodawca w każdym przypadku ma prawo do tego, by w konkretnych dniach wyłączyć elastyczny czas pracy przez polecenie służbowe. W tym przypadku polecenie ma wyższość nad elastycznym czasem pracy i masz obowiązek się do niego dostosować.

Wykonywanie pracy w elastycznym rozkładzie czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego. Tu istotne jest, że każdorazowo, po dniówce roboczej pracownik musi mieć 11 godzin odpoczynku. 

Dodatkowo, z racji tego, że w takiej organizacji czasu pracy doby pracownicze mogą nakładać się na siebie (np. w poniedziałek zaczynasz pracę o 11:00 a we wtorek o 9:00 czyli jeszcze w „poniedziałkowej dobie”), to wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Jak wdrożyć elastyczny czas pracy?

Elastyczne rozkłady czasu pracy mogą być stosowane na pisemny wniosek pracownika, niezależnie od ustalenia takich rozkładów w układzie zbiorowym pracy albo porozumieniu, o którym mowa w art. 150 § 3 Kodeksu pracy.

Czyli, nawet jak nie ma układu zbiorowego albo nie zostało zawarte stosowne porozumienie, możesz złożyć stosowny wniosek.

Dodatkowo, nawet jeśli układ zbiorowy albo porozumienie regulują kwestię ruchomego czasu pracy inaczej, to na wniosek pracownika można te kwestie uregulować jeszcze inaczej.

Wzór wniosku do pobrania tutaj.

To nie jest zmiana umowy o pracę!

Pamiętaj, że wprowadzenie elastycznego czasu pracy nie stanowi zmiany umowy o pracę – jest to porozumienie dotyczące organizacji czasu pracy. Skutek jest taki, że porozumienie to jest wypowiadalne i jego zmiana nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s