Uprawnienia mamy w pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego (rodzicielskiego)

Poniżej zestawienie uprawnień mamy wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim).

Totalny must have każdej mamy szykującej się do powrotu.

Przeczytaj i zapamiętaj!

1.

Mama ma prawo wrócić na stanowisko dotychczasowe, a jeśli to nie jest możliwe, na stanowisko równorzędne lub inne odpowiadające kwalifikacjom za wynagrodzeniem, jakie otrzymałaby gdyby nie korzystała z urlopu. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

2.

Mama ma prawo do podwyżek jeśli były one przyznane w trakcie urlopu na zajmowanym stanowisku. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

3.

Mama ma prawo do urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim), którego udzielenia pracodawca nie może odmówić. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

4.

Mama ma prawo do zwolnienia od pracy i zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko do ukończenia 8 lat. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

5.

Mama ma prawo do zwolnienia od pracy i zasiłku opiekuńczego na chore dziecko do ukończenia 14 lat. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

6.

Mama ma prawo do płatnego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat (16 godzin lub 2 dni). Więcej o tym przeczytasz tutaj.

7.

Mama dziecka w wieku do 4 lat bez swojej zgody nie może być zatrudniana w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej i w systemie przerywanego czasu pracy, a także nie może być delegowana poza stałe miejsce pracy. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

8.

Mama dziecka w wieku do 4 lat bez swojej zgody nie może pracować dłużej niż 8 godzin w systemie równoważnego czasu pracy, przy dozorze urządzeń, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w ruchu ciągłym, w systemie skróconego tygodnia pracy, w systemie pracy weekendowej. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

9.

Mama ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego oraz do złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, który pracodawca musi uwzględnić. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

10.

Mama karmiąca piersią ma prawo do przerw na karmienie piersią a także do skorzystania z jednej, połączonej przerwy. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

11.

Mama karmiąca piersią ma prawo do skorzystania w pracy ze specjalnego pomieszczenia do wypoczynku w pozycji leżącej. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

12.

Mama karmiąca piersią nie może wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie i karmienie dziecka piersią. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s