Urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim)

Przepis:

Zgodnie z przepisem art. 163 § 3 Kodeksu pracy: Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Na podstawie art. 182(1g) Kp do urlopu rodzicielskiego stosuje się odpowiednio przepis art. 163 § 3 Kp.

Urlop zaległy jak i bieżący:

Możesz wykorzystać zarówno urlop zaległy (nawet za kilka lat) jak i urlop bieżący.

Urlop po macierzyńskim (rodzicielskim):

Przepis ten stosuje się do powrotu z urlopu macierzyńskiego jak i urlopu rodzicielskiego. W przypadku tych urlopów pracodawca jest związany wnioskiem pracownika, co oznacza, że nie może odmówić udzielenia tego urlopu.

Do rozpoczęcia urlopu wystarczy złożenie stosownego wniosku, na który pracodawca nie może zareagować inaczej niż udzielając urlopu, niezależnie od planu urlopów (wyrok SN z dnia 19 listopada 2003 r. sygn. akt: I PK 18/03).

Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (wyrok SN z dnia 20 sierpnia 2001 r. sygn. akt: I PKN 590/00).

Urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim):

Urlop wypoczynkowy musi następować bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Zasada, że pracodawca nie może odmówić pracownicy udzielenia urlopu nie obowiązuje, jeżeli pracownica wystąpi z wnioskiem o urlop wypoczynkowy po tym, gdy uprzednio wróci po macierzyńskim do pracy nawet na kilka dni. Wówczas zgoda na urlop zależy już od dobrej woli pracodawcy.

Pamiętaj, żeby najpierw, po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim) wykorzystać urlop wypoczynkowy a dopiero potem zwolnienie na dziecko.

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym:

Jeśli chodzi o urlop wychowawczy to nie ma tutaj zastosowania art. 163 § 3 Kp. Oznacza to, że pracownik może ubiegać się o urlop, ale pracodawca może mu takiego urlopu nie udzielić. W tym przypadku, pracodawca przy udzieleniu urlopu, oprócz wniosku pracownika, bierze również pod uwagę zapewnienie normalnego toku pracy. Może odmówić udzielenie urlopu we wskazanym terminie z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Wzór

Wzór wniosku o urlop wypoczynkowy na podstawie art. 163 § 3 Kp tutaj.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s