Urlop wychowawczy a wynagrodzenie

Zgodnie z art. 186⁴ Kodeksu pracy wynagrodzenie po powrocie z urlopu wychowawczego nie może być niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Różnice w zakresie wynagrodzenia w przypadku urlopu macierzyńskiego i wychowawczego:

W przypadku powrotu z urlopu macierzyńskiego pracownikowi przysługuje płaca nie niższa niż ta, którą otrzymywałby gdyby nie przebywał na tym urlopie. Czyli, to wynagrodzenie obejmuje w szczególności wszystkie podwyżki, które miały miejsce w okresie korzystania przez pracownicę w urlopu.

W przypadku wynagrodzenia po urlopie wychowawczym niestety jest inaczej – tu nie obowiązuje zasada, jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, że wynagrodzenie pracownika powinno bezwzględnie uwzględniać zmiany, które nastąpiły w okresie urlopu, w tym ewentualne podwyżki. Zgodnie z przepisem, po powrocie z urlopu wychowawczego pracownicy przysługuje wynagrodzenie nie niższe, od tego które jej przysługiwało w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Podwyżka po wychowawczym:

Z podwyżką po wychowawczym może być zatem różnie – z jednej strony nie ma obowiązku uwzględniania podwyżek ale z drugiej strony, zgodnie z art. 11² Kodeksu pracy pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Tak więc jeśli pracodawca w całej grupie zawodowej podniesie stawkę, musi uważać, by nie narazić się na zarzut nierównego traktowania, gdy pracownicy wracającej z urlopu wychowawczego tej stawki również nie podniesie.

Zmiana na niekorzyść w trakcie wychowawczego:

Zmiana wynagrodzenia na niekorzyść w trakcie urlopu wychowawczego jest w pewnych sytuacjach dopuszczalna.

Skoro w okresie takiego urlopu i na warunkach określonych w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (jak np. likwidacja stanowiska pracy) można wypowiedzieć umowę o pracę definitywnie, to tym bardziej można ją wypowiedzieć zmieniająco na niekorzyść. Pamiętajcie tylko, że ta ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania (…), a tym samym możliwość wręczenia wypowiedzenia definitywnego lub zmieniającego, znajduje zastosowanie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Gdy pracowników jest 19 lub mniej tej ustawy się nie stosuje. W konsekwencji, pracodawca zatrudniający maksymalnie 19 pracowników w okresie urlopu wychowawczego nie może, z przyczyn niedotyczących pracowników, wypowiedzieć umowy o pracę lub zmienić jej na niekorzyść.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s