Urlop macierzyński a wynagrodzenie

Już na wstępie zaznaczam, że obok urlopu macierzyńskiego, opisane tu zasady dotyczą także urlopu rodzicielskiego i ojcowskiego.

Wynagrodzenie po macierzyńskim:

Zgodnie z art. 183² Kodeksu pracy wynagrodzenie po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie może być niższe od tego, które pracownik otrzymywałyby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Chodzi tu o to, że wynagrodzenie pracownika powinno uwzględniać zmiany, jakie nastąpiły w okresie urlopu, w tym ewentualne podwyżki. Dodatkowo, w przypadku gdy praca na nowym stanowisku jest lepiej opłacana niż na poprzednim, to zgodnie z art. 11² Kp, pracownik musi otrzymać wyższe wynagrodzenie.

Podwyżka na macierzyńskim:

W przypadku podwyższenia wynagrodzenia w trakcie urlopu, pracownica powracająca do pracy powinna, tak jak pozostali pracownicy, otrzymać propozycję zawarcia porozumienia zmieniającego do umowy o pracę z uaktualnionym wynagrodzeniem, zbliżonym do tego, jakie otrzymują pracownicy na podobnym stanowisku pracy. Może być też tak, że zmiana na korzyść będzie przyjęta w sposób dorozumiany, tak zresztą jest najczęściej.

Podwyżka na urlopie macierzyńskim nie wpłynie na wysokość zasiłku…

Zmiana wysokości wynagrodzenia za pracę, która weszła w życie w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, pozostaje bez wpływu na podstawę zasiłku. Dzieje się tak dlatego, że przy obliczaniu zasiłku macierzyńskiego bierze się pod uwagę wynagrodzenie pracownicy za okres pełnych 12 miesięcy kalendarzowych przepracowanych przed miesiącem urodzenia dziecka.

… i bez wyrównania

Dodatkowo, jeśli podniesienie płacy nastąpi w trakcie urlopu macierzyńskiego, pracownik nie otrzyma wyrównania, czyli różnicy wynagrodzenia za okres urlopu.

Co w razie obniżki wynagrodzenia w całej grupie zawodowej w trakcie urlopu?

W przypadku, gdy w zakładzie pracy w czasie nieobecności pracownika zmieniły się zasady wynagradzania ogółu pracowników, które choćby niekorzystne i związane z obniżeniem płac, obejmą również jego, po zakończeniu urlopu, pracodawca może wypowiedzieć stosunek pracy definitywnie lub wręczyć pracownicy wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s