Zasiłek dla taty gdy mama po porodzie leży w szpitalu

Aż do 8 tygodni zasiłku opiekuńczego.

Art. 32a ustawy zasiłkowej przyznaje ojcu dziecka prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze maksymalnie do 8 tygodni po porodzie, o ile mama dziecka przebywa w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym i nie może sprawować opieki nad dzieckiem, a ten przerwie zatrudnienie lub działalność.

Przepis.

Zgodnie z przepisem art. 32a ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej w przypadku gdy ubezpieczona matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie przebywa w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje dodatkowo (niezależnie od tych „podstawowych” zasiłków w wymiarze 14, 30 lub 60 dni, o tym tutaj i tutaj) zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni tj. do 56 dni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8 tygodni życia, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Dokumenty potrzebne do wypłaty dodatkowego zasiłku.

Do wypłaty zasiłku opiekuńczego przysługującego ubezpieczonemu ojcu dziecka w dodatkowym wymiarze do 8 tygodni wymagane jest:

  • oświadczenie ubezpieczonego o pobieraniu przez ubezpieczoną matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego w okresie 8 tygodni po porodzie, oraz odpowiednio
  • zaświadczenie o okresie pobytu ubezpieczonej matki dziecka w szpitalu lub innej placówce leczniczej.

Dodatkowy zasiłek a limity „zwykłego” zasiłku.

Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60, 30 lub 14 dni „zwykłego” zasiłku.

Podstawa prawna: art. 32a ustawy zasiłkowej.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s