Płatne zwolnienie na opiekę nad dzieckiem do 14 lat

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Na co należy przeznaczyć dni wolne?

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 nie muszą być wykorzystane bezpośrednio na czynności opiekuńcze. Mogą to być wszelkie czynności w jakikolwiek sposób powiązane ze sprawowaniem opieki. Pracownik zresztą nie musi uzasadniać pracodawcy jak wykorzysta zwolnienie, nie ma również potrzeby udowodnienia, że dziecko potrzebuje opieki.

Ważne:

2 dni albo 16 godzin przysługują niezależnie od liczby wychowywanych dzieci (czyli jeśli masz więcej niż 1 dziecko to i tak przysługują Ci 2 dni), niezależnie od stażu pracy i niezależnie od długości pracy w danym roku czy innych przerw w pracy np. wszelkich urlopów.

Uprawnienie to przysługuje już od pierwszego dnia zatrudnienia, niezależnie od rodzaju umowy.

Nieskorzystanie z uprawnienia nie powoduje jego przejścia na kolejny rok – w takiej sytuacji to zwolnienie zwyczajnie przepada.

Zwolnienie na opiekę a system i wymiar czasu pracy:

Prawo do zwolnienia na opiekę jest niezależne od systemu czasu pracy.

Natomiast wymiar godzinowy zwolnienia, w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, ustalany jest już proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Czyli np. 1/2 etatu = 8 godzin zwolnienia na opiekę. Jednak zawsze pozostaną to 2 dni zwolnienia.

Przykłady:

1.

Przy pracy na pół etatu pracownikowi będą przysługiwały 2 dni zwolnienia ale już tylko 8 godzin. Zależnie od rozkładu czasu pracy pracownik będzie już musiał zdecydować który wariant będzie korzystniejszy.

Jeśli pracownik jest zatrudniony na pół etatu i pracuje co drugi dzień po 8 godzin to korzystniejszy będzie format 2 dni a nie 8 godzin.

2.

W równoważnym systemie czasu pracy, podczas dniówki, która trwa 12 godzin, pracownikowi w dalszym ciągu przysługują 2 dni lub 16 godzin. W takim przypadku pracownik będzie miał interes w skorzystaniu z dni wolnych a nie z godzin. Wybierając 2 dni na opiekę, pracownik uzyska większą liczbę godzin niż 16. W tej sytuacji 2 dni zwolnienia w rzeczywistości będą się równać 24 godzinom. Jeśli natomiast pracownik wybierze wariant godzinowy to na opiekę będzie mógł wykorzystać 1 dniówkę (12 godzin) plus 4.

3.

Pracownik może też korzystać np. z 1 godziny zwolnienia dziennie czyli np. w ciągu roku mógłby skorzystać ze zwolnienia w wymiarze 1 godziny przez 16 dni. W konkretnych okolicznościach może to zakłócać organizację pracy jednak przepis takiej okoliczności już nie uwzględnia. Należy zatem przyjąć, że nie ma przeszkód, żeby pracownik korzystał ze zwolnienia w taki właśnie sposób.

Jeśli oboje rodzice pracują…

…ze zwolnienia może korzystać jedno z nich. Rodzice mogą też podzielić się tym zwolnieniem ale uwaga – decyzja jednego z rodziców uprawnionych co do sposobu wykorzystania zwolnienia w wymiarze godzinowym lub dziennym wiąże drugiego uprawnionego.

Jeśli nie…

…to dla uprawnienia do dni wolnych na opiekę bez znaczenia pozostaje czy drugi z rodziców pracuje czy nie. Bez znaczenia jest też to, czy drugi rodzic przebywa na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym czy ojcowskim.

Zwolnienie a zmiana pracodawcy:

Zwolnienie na opiekę przysługuje niezależnie od liczby pracodawców w ciągu roku. Informację o wykorzystaniu zwolnienia na opiekę w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy zamieszcza się w świadectwie pracy.

Tryb udzielania:

Wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy jest dla pracodawcy wiążący. Pracownik sam wybiera dni, na które ma być udzielone zwolnienie, samodzielnie też decyduje czy będzie to zwolnienie w wymiarze godzinowym czy dziennym.

Wzór wniosku do pobrania znajdziesz tutaj.

Wynagrodzenie:

Pracownik korzystający ze zwolnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia liczonego jak za urlop.

Przepis art. 188 Kodeksu pracy:

§  1.  Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

§  2.  O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

§  3.  Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s