Zasiłek dla taty z tytułu opieki nad mamą po porodzie

Płatne zwolnienie dla taty …jeśli mama po porodzie wymaga opieki.

Tacie będzie przysługiwało płatne zwolnienie od pracy w wymiarze 14 dni na opiekę nad mamą, o ile wymaga ona opieki.

W praktyce najczęściej taka sytuacja będzie dotyczyła świeżo upieczonych mam, na czas regeneracji sił po porodzie. Pomoc taty będzie z reguły konieczna gdy maluch przyszedł na świat przez cesarskie cięcie a mama nie ma jeszcze siły wstawać i podnosić dziecka.

Z czego wynika to uprawnienie?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny (art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Za członków rodziny uważa się między innymi: małżonka i rodzica dziecka jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki (art. 32 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Ważne jest to, że zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić mamie opiekę.

Warunek: tata musi podlegać ubezpieczeniu (ale nie musi być pracownikiem).

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wszystkim osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo lub dobrowolnie) w szczególności będą to: pracownicy, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Zasiłek przysługuje tacie już od pierwszego dnia ubezpieczenia.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki bez tzw. okresu wyczekiwania (to jest już od pierwszego dnia ubezpieczenia, przy umowie o pracę to będzie od pierwszego dnia zatrudnienia). 

Na ile dni?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres do 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

Jaka wysokość zasiłku?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru (art. 35 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Potrzebne zwolnienie lekarskie i wypełnienie druku.

Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego następuje po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku o ten zasiłek na druku Z-15B (tutaj). Dokumentami do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego lub jego wydruk.

Uwaga! O dodatkowym zasiłku opiekuńczym dla taty na opiekę nad mamą w szpitalu (nawet przez 8 tygodni po porodzie!) piszę tutaj.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s