Czego opiekun dziecka do lat 4 NIE MUSI?

Ograniczone uprawnienia pracodawcy.

W niektórych przypadkach Kodeks pracy ogranicza uprawnienia pracodawcy w zakresie organizacji pracy, chroniąc pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia. Stanowią o tym przepisy art. 148 i 178 Kodeksu pracy.

Definicja pracownika opiekującego się dzieckiem.

Przez „pracownika opiekującego się dzieckiem” należy rozumieć zarówno rodziców naturalnych (i matkę i ojca), opiekuna ustanowionego zgodnie z art. 145 KRO, pracownika, który dziecko przysposobił czy pracownika, który przyjął dziecko na wychowanie.

Uprawnienia są dla 1 z rodziców.

Ważne jest, że jeśli obydwoje rodzice czy opiekunowie dziecka pozostają równocześnie w stosunku pracy, to z tych uprawnień może korzystać tylko jedno z nich.

Pracownik opiekujący się dzieckiem, bez swojej zgody nie może być zatrudniany:

  • w godzinach nadliczbowych,
  • w porze nocnej,
  • w systemie przerywanego czasu pracy (art. 178 par. 2 KP).

Pracownik opiekujący się dzieckiem nie może być również, bez swojej zgody, delegowany poza stałe miejsce pracy.

Ważne jest to, że zakaz delegowania dotyczy stałego miejsca pracy, czyli miejsca, gdzie pracownik stale pracuje. Jeśli natomiast miejsce pracy określone jest terytorialnie, np. jako województwo mazowieckie, to wykonywanie pracy w tym miejscu (na tym obszarze) i związane z tym przemieszanie nie jest delegowaniem (art. 178 par. 2 KP).

Bez zgody pracownika opiekującego się dzieckiem, w następujących systemach czasu pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin (art. 148 pkt 3 KP):

  • w systemie równoważnego czasu pracy,
  • przy dozorze urządzeń,
  • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
  • w ruchu ciągłym,
  • w systemie skróconego tygodnia pracy,
  • w systemie pracy weekendowej.

W tych przypadkach, pracownikom, którzy nie wyrazili zgody na pracę powyżej 8 godzin, przysługuje wynagrodzenie za ustalony w rozkładzie czas nieprzepracowany w związku z ograniczeniem wymiaru czasu pracy.

Dopuszczalność pracy w weekendy.

Co do zasady nie ma takiego zakazu zatrudniania pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4. Jednak w niektórych przypadkach taki zakaz może być wyprowadzony z zakazu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 178 par. 2 KP). Na przykład, jeśli pracownik pracuje po 8 godzin od poniedziałku do piątku to taka praca w weekendy będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Ale jeśli pracownik pracuje już od wtorku do soboty to praca w sobotę nie będzie pracą nadliczbową.

Dopuszczalność pracy zmianowej.

Tutaj również nie ma zakazu zatrudniania pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4, jednak w niektórych przypadkach zakaz taki może być wyprowadzony z zakazu pracy w porze nocnej – jeśli planowane zmiany przypadają właśnie na ten czas.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s