Mamy firma część 3 czyli mały ZUS

Musisz wiedzieć.

Gdy skorzystasz z ulgi na start (o czym tutaj) przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej lub wcześniej z niej zrezygnujesz, możesz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru składek.

Na czym polega?

Przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe będziesz opłacać składki w zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Warunki preferencyjnego ZUS-u.

Masz prawo opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od tak ustalonej podstawy, jeśli spełnisz łącznie 2 warunki:

  • nie prowadzisz lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziłaś innej pozarolniczej działalności,
  • nie wykonujesz działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywałaś czynności, które wchodzą w zakres Twojej działalności gospodarczej.

Po uldze na start

Jeśli zrezygnowałaś z ulgi na start albo jeśli okres korzystania z ulgi na start upłynie, to okres 24 miesięcy kalendarzowych, przez które możesz opłacać składki od preferencyjnej podstawy, liczysz od dnia objęcia Cię ubezpieczeniami społecznymi czyli od dnia, który wskażesz we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym go złożysz.

Jaki wymiar składek?

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne to 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Możesz zadeklarować, że będziesz opłacać składki od wyższej kwoty jednak w kwocie nie wyższej niż 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Skutki opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne:

Skorzystanie z preferencyjnej podstawy wymiaru składek skutkuje tym, że świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego obliczane są od podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie – czyli jeśli zadeklarujesz kwotę 30% minimalnego wynagrodzenia to ta kwota będzie podstawą naliczania zasiłków.

Ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to jest ono obowiązkowe, a składkę nalicza się od kwoty zadeklarowanej jednak nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstwo w IV kwartale poprzedniego roku kalendarzowego. Tu trzeba będzie wypełnić druk ZUS ZZA i jako tytuł ubezpieczenia zdrowotnego podajesz kod ubezpieczenia oraz datę. Ubezpieczenie jest obowiązkowe stąd datę wpisuje się w pole „dane o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym”.

W konsekwencji skorzystania z ulgi na start i małego ZUS-u, łączny okres preferencji, obejmujący zwolnienie oraz obniżenie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, może wynosić prawie 31 miesięcy (bez 1 dnia)!

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s