Mamy firma część 2 czyli ulga na start

Po przekroczeniu limitu przychodów należnych, uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowej (o czym tutaj) przyszedł czas na złożenie wniosku do CEIDG. To nie koniec świata, masz jeszcze ulgę na start, a potem mały ZUS (o czym tutaj).

Na czym polega ulga na start?

Ulga na start polega na tym, że po podjęciu działalności gospodarczej przez pierwsze 6 miesięcy jej prowadzenia nie musisz płacić składek na ubezpieczenia społeczne.

Warunki skorzystania z ulgi na start są dwa:

  • podejmujesz działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej,
  • nie będziesz wykonywać dla byłego pracodawcy tego, co robiłaś dla niego jako pracownik, w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Jak długo możesz korzystać z ulgi?

Z ulgi na start możesz korzystać maksymalnie 6 miesięcy od podjęcia działalności gospodarczej. Chodzi przy tym o 6 pełnych miesięcy kalendarzowych więc jeśli działalność gospodarczą rozpoczniesz pierwszego dnia miesiąca, to uwzględniasz ten miesiąc jako pierwszy korzystania z ulgi. Dlatego najlepiej jest rozpocząć działalność w trakcie miesiąca, wówczas, okres ulgi na start liczysz od kolejnego miesiąca kalendarzowego.

Ulga na start a zawieszenie działalności gospodarczej:

Jeśli zawiesisz działalność w trakcie korzystania z ulgi na start, nie przedłużysz czasu korzystania z tej ulgi.

Brak obowiązku opłacania składek:

W okresie pierwszych 6 miesięcy prowadzenia firmy nie masz obowiązku płacić składek społecznych i w zakresie ubezpieczeń społecznych ZUS nie traktuje Cię jako prowadzącej działalność gospodarczą. Natomiast składkę na ubezpieczenie chorobowe opłacają wyłącznie tacy podatnicy, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. W efekcie, dopóty nie zaczniesz opłacać składek społecznych nie masz możliwości opłacać składek chorobowych – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Brak prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego:

Jeśli w okresie korzystania z ulgi na start zachorujesz, będziesz opiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny albo jeśli urodzisz dziecko, nie otrzymasz świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, to jest żadnego z zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, ani świadczenia rehabilitacyjnego.

W okresie korzystania z ulgi na start nie otrzymasz również świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego (czyli świadczeń z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową: zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego).

Okres korzystania z ulgi na start, kiedy to nie opłacasz składek na ubezpieczenie emerytalne, nie będzie również uwzględniony przy ustalaniu prawa do emerytury oraz nie podwyższy jej wysokości.

Ubezpieczenie zdrowotne:

W okresie korzystania z ulgi na start obowiązkowo podlegasz tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pamiętaj, że składki opłacasz w pełnej wysokości, nawet jeśli działalność gospodarczą wykonywałaś przez część miesiąca.

Rezygnacja z ulgi na start:

Zawsze możesz zrezygnować z korzystania z ulgi na start i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych. Po raz kolejny będziesz mogła skorzystać z tej ulgi będziesz musiała spełnić warunki, o których wspomniałam na początku.

Jeszcze przepis: Art. 18 ustawy prawo przedsiębiorców:

1. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

2. Przedsiębiorca może zrezygnować z uprawnienia, o którym mowa w ust.1, przez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s