Telepraca na wniosek

Możliwość złożenia wniosku o telepracę.

Od 11 maja 2018 roku możliwe jest wykonywanie pracy w formie telepracy na wniosek pracownika. Wcześniej, mimo, że w niektórych zakładach pracy były takie praktyki, przepisy Kodeksu pracy nie przewidywały takiej możliwości.

Na czym polega telepraca?

Parę słów o samej telepracy: zgodnie z przepisami polega ona na regularnym wykonywaniu pracy poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną).

Pracownik, który świadczy pracę w formie telepracy, przekazuje pracodawcy wyniki pracy w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Regularność telepracy.

Istotna jest tu regularność wykonywania pracy w formie telepracy. Może to oznaczać zarówno:

-wykonywanie pracy wyłącznie w formie telepracy,

-jak i kombinację wykonywania pracy w formie telepracy i pracy typowej równocześnie. Wykonywanie telepracy jest zatem dopuszczalne w niektóre dni tygodnia czy w niektóre tygodnie, przeplatane pracą w zakładzie pracy.

Wniosek.

Zgodnie z przepisami, pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem (na piśmie lub elektronicznie) o wykonywanie pracy w formie telepracy.

Uwzględnienie wniosku.

Ważne jest, że co do zasady pracodawca nie ma obowiązku uwzględnienia wniosku pracownika, jednak przyjmuje się, że powinien rozpatrzyć wniosek pracownika w dobrej wierze, czyli, jeśli telepraca nie ma negatywnego wpływy na działalność zakładu pracy, wniosek taki uwzględnić.

Wzór.

Wzór wniosku do pobrania tutaj.

Przepis:

Art. 67(6) §  5 Kodeksu pracy: Wykonywanie pracy w formie telepracy jest także dopuszczalne na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, niezależnie od zawarcia, w trybie przewidzianym w § 1-4, porozumienia określającego warunki stosowania telepracy albo określenia tych warunków w regulaminie.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s