Pomieszczenie dla pracownic w ciąży i karmiących piersią

To obowiązek pracodawcy:

W zakładzie pracy zatrudniającym na jedną zmianę więcej niż dwadzieścia kobiet w jednym budynku należy urządzić pomieszczenie z miejscami do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących matek, przyjmując co najmniej jedno miejsce na każdych trzysta kobiet zatrudnionych na jednej zmianie, nie mniej niż jedno miejsce.

Jak duże pomieszczenie?

Powierzchnia tego pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2.

Od czego zależy obowiązek zapewnienia pomieszczenia?

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią jest uzależniony wyłącznie od liczby pracownic, a nie od rodzaju wykonywanych przez nie prac.

Dlatego też pracodawca zatrudniający wyłącznie na przykład pracowników administracyjno-biurowych, jeżeli spełnia przesłanki określone w przepisie, ma obowiązek zapewnienia takiego pomieszczenia, nawet jeżeli żadna z zatrudnionych kobiet nie jest w ciąży ani nie karmi dziecka piersią.

Przepis:

§ 39 Załącznika nr 3 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy:

1. W zakładzie pracy zatrudniającym na jedną zmianę więcej niż dwadzieścia kobiet w jednym budynku należy urządzić pomieszczenie z miejscami do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących matek, przyjmując co najmniej jedno miejsce na każdych trzysta kobiet zatrudnionych na jednej zmianie, lecz nie mniej niż jedno miejsce.

2. Powierzchnia pomieszczenia, o którym mowa w ust. 1, nie może być mniejsza niż 8 m2.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

4 comments

    • Ann, to będzie odpowiedzialność z art. 283 Kodeksu pracy:

      Art. 283. § 1. Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i
      higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s