Ciąża a praca przy monitorze ekranowym

Jak długo można pracować?

Pracownica w ciąży może pracować przy komputerze w czasie nieprzekraczającym 8 godzin w ciągu doby, przy czym czas spędzony przy komputerze nie może jednorazowo przekraczać 50 minut.

Przerwa.

Po tym czasie musi nastąpić co najmniej 10 minutowa przerwa. Przerwa ta jest wliczana do czasy pracy.

Łączny czas pracy przy komputerze.

Oznacza to, że faktyczny czas pracy przy komputerze dla kobiety w ciąży uległ wydłużeniu z 4 godzin i może wynosić maksymalnie 6 godzin i 40 minut. Pracodawcy nie będą już teraz musieli skracać dnia pracy do połowy etatu. Mogą za to rozplanować obowiązki pracownic w ciąży pracujących przy monitorach na cały dzień pracy.

Przepisy.

art. 176 § 1 Kodeksu pracy: Kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

ust. 1 pkt 11 Załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 roku w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią: Prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów dla kobiet w ciąży: 12) Prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym dla kobiet w ciąży: prace na stanowiskach z monitorami ekranowymi – w łącznym czasie przekraczającym 8 godzin na dobę, przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s