Praca stojąca w ciąży

Jak długo można stać?

Kobieta w ciąży nie może wykonywać pracy w pozycji stojącej trwającej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej.

Przerwy.

Zgodnie z przepisami, czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, potem powinna nastąpić 15-minutowa przerwa.

Cykl pracy stojącej z przerwami.

Czyli generalnie kobieta w ciąży może w pozycji stojącej pracować łącznie maksymalnie 3 godziny w czasie dniówki. Każdorazowo po 15 minutach pracy kobieta powinna mieć 15 minut przerwy. Taki cykl pracy stojącej z przerwami to będzie zatem 6 godzin.

Jeśli praca trwa dłużej niż 6 godzin.

Jeśli przed zajściem w ciążę, pracownica pracowała w systemie czasu pracy obejmującym dniówkę roboczą trwającą dłużej niż 6 godzin, pracodawca, z chwilą kiedy dowiedział się o ciąży, powinien zgodnie z art. 179 § 2 Kodeksu pracy, albo skrócić czas pracy pracownicy albo przenieść ją do innej pracy a w razie braku takiej możliwości, w pozostałym zakresie zwolnić z obowiązku świadczenia pracy.

Jeszcze przepisy.

art. 176 § 1 Kodeksu pracy: Kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

art. 179 § 2 Kodeksu pracy: Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pozostałych pracach wymienionych w przepisach wydanych na podstawie art. 176 § 2 jest obowiązany dostosować warunki pracy do wymagań określonych w tych przepisach lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

ust. 1 pkt 11 Załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 roku w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią: Prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów dla kobiet w ciąży: 11) prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej, przy czym czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po którym to czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s