Indywidualny rozkład czasu pracy. Godzinna przerwa w czasie dogodnym dla pracownicy?

W przypadku leczenia niepłodności:

Jeśli starasz się o dziecko od razu zaznaczam, że ten post dotyczyć będzie kobiet, które mają do kliniki blisko i „wyskoczenie z pracy” i powrót ma sens. W takim przypadku indywidualny rozkład czasu pracy może się bardzo dobrze sprawdzić zwłaszcza ze względu na szereg badań i monitoringów cyklu, które, bardzo często muszą odbywać się co kilka dni.

W przypadku gdy wracasz do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem:

Jeśli wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim i szukasz sposobu, by lepiej dopasować czas pracy do godzin pracy opiekunki albo żłobka to ten wpis jest dla Ciebie. Do rozważenia, jako najkorzystniejsze, proponuję Ci: elastyczne godziny rozpoczynania pracy (o tym przeczytasz także tutaj) oraz indywidualny rozkład czasu pracy. Szczegóły poniżej.

Art. 142 Kodeksu pracy.

Najpierw przepis i parę słów, o tym na czym ten indywidualny rozkład czasu pracy polega. Otóż zgodnie z art. 142 Kp: Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

Co do zasady rozkład czasu pracy określa dni i godziny pracy, w których dana grupa pracowników ma obowiązek pozostawać w dyspozycji pracodawcy.

Na wniosek pracownika istnieje możliwość wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy dostosowanego do jego potrzeb.

Pracodawca może ale nie musi na wniosek przystać ale generalnie indywidualny rozkład ustalany jest w zakresie zawnioskowanym przez pracownika lub z nim uzgodnionym.

Na jakich zasadach można wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy?

Ważne jest to, że wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy może dotyczyć modyfikacji tylko w ramach systemu czasu pracy wnioskującego pracownika. Nie można więc wydłużyć czasu pracy powyżej norm dobowych.

Czyli:

Pracownik w danej dobie pracowniczej nie może mieć zaplanowanej pracy w wyższym wymiarze niż maksymalny dobowy wymiar czasu pracy dopuszczalny w danym systemie czasu pracy.

Na przykład:

W podstawowym systemie czasu pracy pracownik nie może mieć zaplanowanej pracy w wymiarze wyższym niż 8 godzin (czyli nie można wnioskować o pracę po 6 godzin w 1 dzień i 10 godzin w inny dzień), a w równoważnym systemie w wymiarze wyższym niż 12 godzin.

W kontekście leczenia niepłodności bardzo istotne jest, że pracodawca i pracownica mogą umówić się, że wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy będzie obowiązywać tylko przez określony czas.

Jak jest w praktyce?

Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy najczęściej dotyczy:

1.

Wprowadzenia przerwy w pracy niewliczanej do czasu pracy w wymiarze 60 minut lub dłuższej, o tym poniżej.

2.

Elastyczne godziny rozpoczynania pracy, o tym przeczytasz tutaj.

3.

Godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy (np. zamiast 8:00-16:00 to będzie 9:00-17:00), co będzie przydatne, gdy w przypadku leczenia niepłodności, masz możliwość umawiania wizyt zawsze rano, o podobnej porze albo gdy po powrocie do pracy z urlopów związanych z rodzicielstwem, musisz dostosować czas pracy do godzin pracy opiekunki czy żłobka albo po prostu chcesz uniknąć korków.

4.

W przypadku równoważnego systemu czasu pracy – liczby godzin pracy w poszczególnych dniach.

5.

Rozkładu dni wolnych od pracy (np. zamiast w piątek praca będzie świadczona w sobotę),

Te dwie ostatnie opcje wydają się jednak mieć mniejsze znaczenie praktyczne w kontekście leczenia.

Godzinna przerwa w pracy.

W sytuacji, kiedy zależy Ci na szybkim wyjściu z pracy i potem, na powrocie, tak, by nie musieć każdorazowo tłumaczyć się z tego wyjścia, możesz złożyć wniosek w trybie art. 142 Kodeksu pracy. We wniosku występujesz o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy na określony czas w ten sposób, że w czasie pracy pracodawca udzieli Ci godzinnej przerwy w pracy, niewliczanej do czasy pracy.

Moim zdaniem…

Podkreślam przy tym, że za dopuszczalne należałoby moim zdaniem uznać rozwiązanie polegające na wskazaniu granic czasowych, w ramach których przerwa będzie wykorzystana np. 11:00-14:00 a pracownica sama decyduje w jakich konkretnie godzinach tą przerwę wykorzysta.

Przerwa dłuższa niż godzinę?

Za dopuszczalne uważam także rozwiązanie polegające na tym, że w drodze umowy pracodawcy z pracownikiem, przerwa może zostać wyznaczona na czas dłuższy niż 60 minut.

Takie ustalenie przerwy w pracy, w przypadku podjętego leczenia niepłodności, daje Ci realną możliwość odbycia szybkiego badania i potem powrót do pracy bez zbędnych rozmów i pytań.

Wzór.

Wzór wniosku do pobrania tutaj.

Komentatorzy:

Żeby nie pozostać gołosłowną, zamieszczam fragment z komentarza do art. 134 Kodeksu pracy pod red. prof. dr hab.A. Sobczyka z 2018 r. (dotyczy wprowadzenia przerwy w pracy m.in. na załatwienie spraw osobistych pracownika): „Nie ma bowiem przekonujących argumentów za tym, że strony umowy o pracę są aż tak ubezwłasnowolnione, że nie mogą ustalać przerw w sposób bardziej indywidualny. (…) Trudno uznać, że pracownik nie wie, co jest dla niego korzystne, a co nie. Wydaje się zatem, że w drodze umowy może przerwy dzielić na krótsze części lub wyznaczać na okres dłuższy niż 60 minut. (…) Czas przerwy ustala z zasady pracodawca, przy czym może on pozostawić pracownikom pewien wpływ, np. przez wskazanie granic czasowych, w rakach których przerwa będzie wykorzystana.”

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s