Obniżenie wymiaru czasu pracy łącznie z przerwą na karmienie czyli o pracy przez 6 zamiast 8 godzin

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest łatwy. Przede wszystkim na dobrych kilka godzin musisz rozstać się z Maluchem. Warto pomyśleć, żeby na początku ten dzień pracy był trochę krótszy, co na pewno ułatwi Wam adaptację do nowej sytuacji.

Przepisy Kodeksu pracy dają taką możliwość skrócenia dnia pracy. Nie zawsze, nie w każdej sytuacji i pod pewnymi warunkami ale jest to możliwe. Zapraszam Cię do lektury wpisu.

Zastrzeżenie:

Na początku zwróćcie uwagę, że ten wpis dotyczy pracy w podstawowym systemie czasu pracy, gdzie praca świadczona jest przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Nie oznacza to, że omówione tu instytucje nie mogą być zastosowane w innym systemie – tak nie jest, jednak inny system i rozkład czasu pracy będą wymagały jakiejś dodatkowej analizy. Dodatkowo, zasady tu opisane dotyczą mam karmiących piersią. Teraz do rzeczy:

Obowiązek pracodawcy uwzględnienia wniosku:

Otóż taka praca przez 6 godzin zamiast 8 jest jak najbardziej możliwa, bo Kodeks pracy takie rozwiązania przewiduje. Co więcej pracodawca co do zasady musi nasze wnioski w tym przedmiocie uwzględnić więc decyzja o skorzystaniu z nich należy do nas.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy:

Po pierwsze, składamy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na zasadach i trybie opisanych tutaj.

Porozumienie z pracodawcą:

W tym miejscu ważne jest, by porozumieć się z pracodawcą, by praca w obniżonym wymiarze czasu pracy odbywała się po 7 godzin dziennie a nie np. przez 4 dni po 8 godzin i 3 godziny piątego dnia. Tu mamy pierwszą podstawę prawną, mocą której pracujemy o jedną godzinę krócej każdego dnia. Pamiętajcie, że wynagrodzenie w tym przypadku zmniejsza się proporcjonalnie do 7/8.

Wniosek o przerwę na karmienie piersią:

Po drugie, już w tym obniżonym wymiarze czasu pracy, składamy do pracodawcy wniosek o udzielenie jednej, łącznej przerwy na karmienie piersią. Taka połączona przerwa wynosi 60 minut. O zasadach udzielania przerw na karmienie piersią pisałam tutaj, a tutaj jest wzór wniosku do pracodawcy. W efekcie, nasz wymiar 7/8 skraca się o kolejną godzinę, za którą tym razem już przysługuje nam pełne wynagrodzenie. To jest druga podstawa prawna, która prowadzi do tego, że pracujemy 6 godzin, otrzymując wynagrodzenie za 7/8 etatu.

Zawsze jakieś „ale”…

Opisane tu możliwości nie są pozbawione pewnych „ale”, bo istotne jest porozumienie się z pracodawcą co do niektórych kwestii, o których mowa powyżej, nie jest to zatem rozwiązanie automatyczne, jednak z punktu widzenia możliwości, jakie daje nam Kodeks pracy – najkorzystniejsze.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s