Zaświadczenie o karmieniu piersią – pracodawca może żądać!

O zasadach udzielania przerwy na karmienie, ilości tych przerw i czasie ich trwania pisałam tutaj.

Kolejna kwestia dotyczy zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego fakt karmienia piersią. Budzi ona sporo emocji, tym bardziej, że zdania co do tego, czy pracodawca może żądać stosownego zaświadczenia są podzielone. Co innego literatura, co innego PIP.

Stanowisko PIP:

„Nie ma podstaw prawnych do żądania od pracownicy karmiącej dziecko piersią przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego tę okoliczność. Żadne przepisy prawne nie przewidują również obowiązku wystawiania przez lekarzy zaświadczeń o karmieniu piersią. Należy ponadto zauważyć, że zgodnie z art. 9 § 2 k.p. postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.” Całe stanowisko PIP dostępne jest tutaj.

Komentatorzy:

W literaturze zdecydowana większość autorów uważa, że pracodawca może żądać takiego zaświadczenia. Dodatkowo, wyrażane jest stanowisko, że pracodawca może żądać aktualizacji zaświadczenia w przypadku długotrwałego karmienia piersią.

Na przykład: „Należy zatem uznać, że prawo do przerw w pracy przysługuje przez cały okres karmienia piersią. Pracodawca może żądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego fakt karmienia piersią oraz jego aktualizacji w przypadku długotrwałego karmienia, zwłaszcza że KP nie określa limitu wiekowego dziecka.” (Kodeks pracy. Komentarz red. prof. dr hab. A. Sobczyk 2018, wydanie 4).

Minister MSWiA:

Podobnie (czyli, że pracodawca może żądać takiego zaświadczenia) stwierdził Minister MSWiA w piśmie do RPO z 29 stycznia 2018 roku, dostępne tutaj.

Moja opinia:

Osobiście uważam, że pracodawca może żądać od pracownicy przedłożenia stosownego zaświadczenia lekarskiego, może też żądać jego aktualizacji co jakiś czas. Jest to jedyna możliwość zweryfikowania przez pracodawcę wykorzystywania płatnych zwolnień od pracy w celu do tego przeznaczonym. Dodatkowym argumentem jest to, że karmienie piersią może trwać długo, zatem obawy pracodawcy są tym bardziej uzasadnione.

Uwaga!

Uważam, że udzielenie takiej przerwy samodzielnie przez pracownicę, bez przedłożenia pracodawcy stosownego zaświadczenia, mimo, że tego zażądał, może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Jaki lekarz wystawi zaświadczenie?

Jeśli chodzi o to, kto powinien wystawić takie zaświadczenie to przepisy nie określają jakiej specjalności lekarz powinien je wydać. Pracodawca powinien zatem zaakceptować każde zaświadczenie lekarskie przedstawione w tym zakresie przez pracownicę. Może to być ginekolog, może to być lekarz sprawujący opiekę nad matką i dzieckiem.

Jaka forma i tryb pozyskania zaświadczenia lekarskiego?

Przepisy nie określają też trybu jego pozyskania. Wydanie zaświadczenia nie wymaga zachowania szczególnej procedury ani zastosowania ściśle określonego formularza.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s