Ile i jak długie przerwy na karmienie?

Karmienie jednego dziecka:

Jeśli czas pracy przekracza 6 godzin pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy.

Gdy więcej niż jedno dziecko:

Jeśli natomiast pracownica karmi więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda.

Kiedy przerwa nie przysługuje?

Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują.

Kiedy przysługuje jedna przerwa?

Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Przerwa zależy od tego, ile godzin dziennie pracujemy:

Prawo do korzystania z przerwy na karmienie jest uzależnione od tego, ile godzin dziennie jesteśmy w pracy a nie od tego, w jakim wymiarze etatu jesteśmy zatrudnione. Liczy się realny czas pracy w danym dniu czyli to ile godzin w danym dniu pracujemy. Przykłady poniżej.

Pracodawca nie może odmówić udzielenia przerwy:

Nie jest wymagana zgoda pracodawcy ani co do udzielenia przerw ani co do ich czasu – to jest autonomiczna decyzja pracownicy. Pracodawca nie może pozbawić pracownicy prawa do korzystania z tych uprawnień – w takim wypadku byłoby to wykroczenie przeciwko prawom pracownicy.

Łączna przerwa na wniosek pracownicy:

Pracownica może wnieść o połączenie dwóch przerw w jedną. (Wzór wniosku o udzielenie i połączenie przerw w jedną do pobrania tutaj). Wtedy, takie skumulowane przerwy mogą być wykorzystane na początku lub na końcu dnia pracy, zależnie od wniosku pracownicy, przez co następuje skrócenie dnia pracy. W takiej sytuacji nie występują wprawdzie przerwy w pracy, tylko skrócenie dnia pracy, jednak ze względu na realizację celu zwolnienia taki sposób wykorzystywania przerw jest powszechnie aprobowany i stosowany.

Jak długo można korzystać z przerw?

Pracownica ma prawo do przerw w pracy przez cały okres, w którym karmi dziecko piersią. Przepisy nie wprowadzają tu maksymalnego okresu, przez który pracownica może korzystać z tego uprawnienia.

Zaświadczenie lekarskie:

O kwestii zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią pisałam tutaj. Tutaj napiszę tylko, że moim zdaniem, i zdaniem zdecydowanej większości komentatorów z zakresu prawa pracy, pracodawca może żądać takiego zaświadczenia.

Wynagrodzenie:

Pamiętajcie, że czas przerwy na karmienie jest wliczany do czasu pracy, za który przysługuje wynagrodzenie! Wynagrodzenie jest obliczane jak wynagrodzenie urlopowe.

Wzór wniosku o udzielenie przerwy na karmienie i połączenie przerw w jedną.

Przepis:

Zgodnie z art. 187 Kodeksu pracy:

§ 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Przykłady:

1.

Jeśli pracownica karmiąca piersią jedno dziecko jest zatrudniona na 1/2 etatu, ale wykonuje pracę przez 3 dni w tygodniu po 6 godzin, to w każdym dniu pracy przysługują jej dwie przerwy po 30 minut.

2.

Jeśli ta sama pracownica zatrudniona na 1/2 etatu pracuje 5 dni po 4 godziny, to w każdym dniu pracy przysługuje jej jedna 30 – minutowa przerwa na karmienie.

3.

Jeśli ta sama pracownica zatrudniona na 1/2 etatu pracuje 2 dni po 8 godzin i 2 dni po 2 godziny to przerwy na karmienie przysługują jej wyłącznie w trakcie dni, kiedy pracuje 8 godzin (to będą dwie przerwy po 30 minut). W dni, w które pracownica pracuje po 2 godziny, przerwy na karmienie nie przysługują.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s