Dziecko w szpitalu, a co z macierzyńskim? Czyli o przerwaniu urlopu macierzyńskiego.

Gdy dziecko choruje, nie masz głowy na nic, wiem jak to jest. Dlatego tym bardziej przeczytaj i zapamiętaj. Ten wpis może Ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Będzie o przerwaniu urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński może zostać przerwany jeśli maluch wymaga opieki szpitalnej. Przerwanie urlopu to uprawnienie a nie obowiązek.

Minimalny czas trwania urlopu macierzyńskiego:

Przed przerwaniem urlopu macierzyńskiego musisz wykorzystać co najmniej 8 tygodni tego urlopu – to jest część, której przerwać nie można.

Kto może skorzystać?

Z tego prawa może skorzystać tylko kobieta. Przepisy nie dają tego uprawnienia mężczyźnie.

Forma przerwania urlopu:

Przepisy milczą w tej kwestii ale przyjmuje się, że choćby ze względu na kompletność akt osobowych, pracownica powinna złożyć pracodawcy pisemny wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego; wniosek taki jest oczywiście dla pracodawcy wiążący.

Tutaj znajdziesz wzór wniosku o przerwanie urlopu macierzyńskiego.

Powiadomienie pracodawcy o zamiarze podjęcia pracy.

Przepisy również milczą co do tego, czy należy uprzedzić pracodawcę o zamiarze podjęcia pracy; przyjmuje się, że mama może wrócić do pracy zaraz po zgłoszeniu takiego zamiaru.

Czy trzeba udokumentować fakt przebywania dziecka w szpitalu?

Jest to kolejna sprawa, w której przepisy milczą – wydaje się, że jest to konieczne.

Ile może trwać przerwa w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego?

Niestety przepisy znów milczą ale należy przyjąć, że czas przerwy w korzystaniu z urlopu wyznacza okres pobytu dziecka w szpitalu.

Co po wyjściu dziecka ze szpitala?

Bezpośrednio po opuszczeniu szpitala przez dziecko, mama ma obowiązek wrócić do korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Przerwa w macierzyńskim a co z pracą?

Pamiętaj, że przerwanie urlopu macierzyńskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu skutkuje obowiązkiem stawienia się w pracy.

Nie wracać do pracy?

Jeśli zdecydowałabyś się na przebywanie wraz z dzieckiem w szpitalu, to powinnaś albo nie składać wniosku o przerwanie urlopu macierzyńskiego, albo wniosek taki złożyć, przy czym zamiast zgłoszenia gotowości do pracy, występujesz do pracodawcy z wnioskiem o urlop wypoczynkowy lub bezpłatny na czas trwania przerwy w urlopie macierzyńskim.

Jeśli natomiast lekarz stwierdzi, że konieczne jest zapewnienie opieki nad hospitalizowanym dzieckiem (po wykorzystaniu co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie) wystawi Ci zaświadczenie na druku ZUS ZLA – możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego (max. 60 dni w roku) i nie wracać do pracy. Więcej o zasiłku opiekuńczym na chore dziecko przeczytasz tutaj.

Dotyczy też urlopu rodzicielskiego:

Urlop rodzicielski może być przerwany na tych samych zasadach, co opisane powyżej, dotyczące urlopu macierzyńskiego (zgodnie z art. 182(1g) Kodeksu pracy do urlopu rodzicielskiego stosuje się odpowiednio przepis art. 181).

Przepis:

Art. 181 Kodeksu pracy: W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s