Ciąża a umowa na okres próbny

Kwestia, która rodzi całą masę pytań i wzbudza popłoch zarówno wśród przyszłych mam jak i wśród samych pracodawców, to uprawnienia kobiet w razie ciąży w trakcie zatrudnienia na podstawie umów: na okres próbny, na zastępstwo i na czas określony. Chyba dlatego, że nikt do końca nie wie jak to jest: umowa raz się przedłuża, raz nie, jak to jest z zasiłkami, urlopami i w ogóle to do kiedy trwa umowa?

Po kolei zajmę się każdą z tych umów, na pierwszy ogień będzie to umowa na okres próbny.

Na jaki okres została zawarta umowa na okres próbny?

Generalnie, jeśli chodzi o ciążę w trakcie umowy o pracę zawartej na okres próbny, to najważniejsze jest, na jaki okres została ona zawarta.

Umowa nie przekracza 1 miesiąca.

Jeśli umowa została zawarta na okres nieprzekraczający 1 miesiąca (czyli np. od 1 do 31 marca), to w razie ciąży, nie ulega ona przedłużeniu do dnia porodu (umowa na okres próbny przekroczy 1 miesiąc jeśli będzie zawarta np. od 1 lutego do 1 marca – przyjmuje się, że stosunek pracy nawiązany pierwszego dnia miesiąca kończy się ostatniego dnia miesiąca, a nie pierwszego dnia kolejnego miesiąca). W tym przypadku umowa rozwiąże się z upływem okresu próby.

Umowa przekracza 1 miesiąc.

Jeśli umowa została zawarta na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, to mamy 2 sytuacje:

Pierwsza.

Automatycznemu przedłużeniu ulega umowa, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży (12 tygodnia).

Przykład: umowa na okres próbny została zawarta na okres 2 miesięcy od 1 kwietnia do 31 maja 2019 r. Pracownica już w dacie zawarcia umowy była w 8 tygodniu ciąży. W dacie rozwiązania angażu (31 maja) upłynie 16 tydzień ciąży, a zatem umowa o pracę przedłuży się do dnia porodu.

Druga.

Do dnia porodu nie przedłuża się umowa, która uległaby rozwiązaniu przed upływem 3 miesiąca ciąży.

Przykład: odwołując się do powyższego przykładu, umowa nie przedłuży się, jeśli pracownica zajdzie w ciążę w czasie trwania tej umowy. Nawet jeśli zaszłaby w ciążę w dacie jej zawarcia, to na dzień rozwiązania umowy, czyli 31 maja, upłynie dopiero 8 tydzień ciąży.

Kiedy upływa 3 miesiąc ciąży?

Zwróćcie uwagę jak należy liczyć termin, w którym upływa 3 miesiąc ciąży – chodzi o 3 miesiące kalendarzowe, które obejmują trzy 4-tygodniowe lub trzy 28-dniowe okresy trwania ciąży, czyli 12 tygodni.

Przedłużenie umowy.

Przedłużenie umowy na okres próbny następuje z mocy prawa i nie trzeba dokonywać żadnych dodatkowych czynności.

Do kiedy umowa się przedłuża?

Przedłużenie umowy następuje do dnia porodu.

Kiedy umowa się rozwiązuje?

Umowa na okres próbny rozwiązuje się z dniem porodu i pracownicy nie przysługuje prawo do urlopów związanych z rodzicielstwem (macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego).

Prawo do zasiłku.

Zgodnie z ustawą zasiłkową, mimo ustania ubezpieczenia, pracownica będzie miała uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego (w przypadku urodzenia 1 dziecka to będzie 20 tygodni) oraz, jeśli pracownica złoży stosowny wniosek, również za okres urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie).

Wniosek do pracodawcy.

Jeśli pracownica od razu, w terminie 21 dni od dnia porodu, zawnioskuje do pracodawcy łącznie, o zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, wtedy wysokość zasiłku za cały ten okres (52 tygodnie) wyniesie 80% podstawy wynagrodzenia.

Wniosek o zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego do ZUS.

Jeśli pracownica zawnioskuje o pracodawcy wyłącznie o zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego to zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego zostanie jej udzielony tylko, jeśli złoży do ZUS wniosek ZUS ZUR jeszcze w okresie pobierania zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji, pracownica najpierw otrzymuje zasiłek 100% podstawy – za okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) i 60% za okres urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie). W tej sytuacji nie ma już możliwości uśrednienia zasiłków do 80%.

Wzór wniosku do ZUS.

Wniosek ZUS ZUR możesz pobrać tutaj.

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s