Firma a choroba

Wyznacz zastępcę.

Prowadzisz firmę i zachorowałaś? Moja rada: Jeśli Twoja choroba przedłuża się, wyznacz zastępcę. Taki zastępca będzie wykonywać za Ciebie czynności, które zapewnią sprawne kontynuowanie działalności gospodarczej.

Jakie czynności możesz wykonywać w czasie choroby?

Pamiętaj, że w czasie choroby możesz wykonywać w firmie tylko i wyłącznie czynności niecierpiące zwłoki, życiowo konieczne i usprawiedliwione gospodarczo – bo tylko takie czynności nie prowadzą do utraty prawa do zasiłku. Są to np.: złożenie jedynie podpisu na rachunku i na prostej umowie, związanej z codziennymi sprawami.

Czego nie możesz robić?

Ale nie możesz już np. zawierać umów z kontrahentami, szczególnie jeśli są to ważne kontrakty handlowe, wymagające przygotowania, weryfikacji czy prowadzenia negocjacji. Właśnie takie czynności będzie za Ciebie wykonywać zastępca, bo to już jest prowadzeniem działalności zarobkowej, której na zwolnieniu lekarskim prowadzić nie możesz.

Co zrobi ZUS?

W takiej też sytuacji ZUS prawdopodobnie pozbawi Cię prawa do zasiłku chorobowego! Co gorsza, zgodnie z ostatnim stanowiskiem Sądu Najwyższego, możesz zostać pozbawiona zasiłku nie tylko za okres zwolnienia lekarskiego (co ma znaczenie jeśli w czasie choroby jest kilka następujących po sobie zwolnień) ale za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy (czyli za okres wszystkich następujących po sobie bezpośrednio zwolnień lekarskich).

Bardzo mi miło, że tutaj jesteś, dziękuję! Jeśli w związku z tym postem masz do mnie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Jeśli uznasz ten artykuł za warty udostępnienia dalej, byłabym niezwykle wdzięczna. Dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s